آماده کردن منزل برای ورود نوزاد تازه متولد شده

نوزاد تازه متولد شده

اگر زمان وضع حملتان به تدریج نزدیک می شود، باید کم کم به فکر ایجاد تغییراتی در خانه خود باشید تا محیط را برای ورود نوزاد تازه متولد شده آماده کنید.

نوزاد تازه متولد شده

۱_ خانه خود را ایمن سازی کنید

نوزاد تازه متولد شده اغلب در چند ماهگی می تواند چهار دست و پا خود را به آشپزخانه برساند و به سراغ کابینت ها برود، در آنها را باز کند و مواد شوینده سمی داخل آن را سر بکشد. ‌از طرف دیگر معمولا در طی شب که همه خواب هستند نوزاد کوچک شما چهار دست و پا شروع می کند به حرکت در خانه و سرک کشیدن به همه جا. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از در خطر قرار گرفتن کودک همین حالا در کابینت ها را با استفاده از قفل آهنربایی محکم کنید.

در ضمن اگر در خانه اسلحه گرم دارید، گلوله هایش را خارج کرده و تفنگ را در جایی دور از دسترس کودک قرار دهید. همچنین توصیه می شود حتما در خانه سیستم تشخیص کربن مونوکسید و دود نصب کنید.

2- خانه را برای مهمان هایی که برای دیدن نوزاد تازه متولد شده می آیند آماده کنید

معمولا در روزهای اول پس از زایمان و مرخص شدن از بیمارستان مادر، خانواده و دوستان شما برای تبریک گفتن به منزل شما می آیند. پس بهتر است قبل از رفتن به بیمارستان و همین حالا وسایل مورد نیاز مهمان ها را آماده کنید تا بعد از برگشت از بیمارستان مجبور نباشید همه جا را دنبال وسایلی مثل دستمال کاغذی، حوله و … بگردید. همچنین برای مهمانانی که شب را در منزل شما سپری می کنند مسواک و خمیر دندان اضافی تهیه کرده و دم دست بگذارید و ملافه ها را نیز عوض کنید.

۳_جاهای کثیف خانه را تمیز کنید

گرچه اغلب انتظار داریم کلید های برق و دستگیره در بیشتر از هرجای دیگر در خانه جرم گرفته باشد اما این سینک آشپزخانه، صافی ظروف، دستگیره ها، اسفنج آشپزخانه، شیر آب، دستگیره در یخچال، تخته آشپزی و جا مسواکی هستند که آلوده ترین و جرم گرفته ترین جای خانه را تشکیل می دهند. برای اطمینان از تمیز بودن خانه از همسر خود بخواهید قبل از مرخص شدن شما از بیمارستان یک بار دیگر همه چیز را کنترل کند.

پس از برگشت به خانه همیشه دستمال و ‌ماده ضدعفونی کننده را دم دست قرار دهید تا مرتبا  مناطق جرم گرفته را تمیز کنید.

آنچه در آشپزخانه باید انجام داد

1-فضای آشپزخانه خود را بازطراحی کنید

با دقت به دکور آشپزخانه خود نگاه کنید و آنچه باید نگه داشته شود و آنچه باید به انباری فرستاده شود را جدا کنید. به عنوان مثال قهوه ساز لازمه ی هر آشپزخانه ای است، ولی توستری که به ندرت از آن استفاده می کنید را می توان در انباری نیز نگه داشت و جای آن را به غذاساز بچه داد. کابینت ها را تمیز کنید، یکی از آنها را خالی کنید و قاشق ها، کاسه ها و لیوان بچه را داخل آن نگه دارید.

2-در یخچال فضای خالی ایجاد کنید

گرچه تنها غذای نوزاد تازه متولد شده تا ماه ها مایعات خواهد بود، اما به تدریج نوزاد به غذاهای جامد نیز نیاز پیدا خواهد کرد. پس بهتر است یخچال را تمیز کرده و طبقه ای از آن را به نگهداری غذای کودک اختصاص دهید. بهتر است وقتی یخچال کاملا خالی است (معمولا قبل از رفتن به خرید) به خوبی تمیزش کنید، غذا ها را از آن خارج کنید، آنهایی که فاسد شده را دور بریزید و بالا تا پایین یخچال را تمیز کنید. به کمک اسفنجی گرم تمام قفسه ها را تمیز کنید و لکه های آن را با سرکه سفید پاک کنید.

گاهی افرادی که تازه مادر شده اند دچار وسواس درمورد وسایل منزل می شوند و دوست دارند آنها را ضدعفونی کنند. خبر خوب این است که دیگر نیاز نیست برای ضد عفونی کردن وسایل آنها را در آب بجوشانید بلکه تنها با استفاده از آب صابونی و گرم می توان تمام جرم ها را از بین برد.

4- ماشین لباسشویی تان را سرویس کنید

مدت اندکی بعد از به دنیا آمدن نوزاد روزانه با انبوهی از لباس های نشسته مواجه می شوید و باید آنها را بشویید. بنابراین بهتر است قبل از به دنیا آمدن نوزاد لباسشویی خانه را سرویس کنید یا لباسشویی جدید و به روز را جایگزین آن کنید.

5-لباس ها را در اولین فرصت بشویید

به عنوان یک مادر وظیفه شستن و مرتب کردن لباس های نوزاد بر عهده شما خواهد بود. قبل از شستن برچسب ها و مارک ها را از لباس ها جدا کنید تا پوست حساس کودک شما با پوشیدن آن دچار مشکل نشود. همچنین بهتر است از شوینده های بدون رایحه و یا پودر لباسشویی مخصوص نوزادان استفاده کنید.

6- شستن لکه ها را یاد بگیرید

شاید از بین بردن لکه های حاصل از شیر، غذا، مدفوع و ادرار نوزاد بر روی لباس هایش کار سختی به نظر برسد، اما نگران نباشید زیرا با به کارگیری شوینده های آنزیمی که برای از بین بردن لکه ها و مولکول های جامد طراحی و تولید شده به راحتی می توان این لکه ها را از بین برد.

منبع: http://www.parents.com

بیشتر بخوانید: بارداری دوم چه تفاوت هایی نسبت به بار اول خواهد داشت؟

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

کد امنیتی *