تست های بارداری خانگی تا چه اندازه دقیق هستند؟

تست های بارداری خانگی

حتما بارها این سوال برایتان پیش آمده که تست های بارداری خانگی تا چه حد قابل اطمینان هستند. جالب است بدانید که اکثر کارخانه های تولید کننده این تست های خانگی ادعا می کنند تست کننده هایی که تولید می کنند ۹۷ تا۹9 درصد عملکرد دقیق دارند. البته باید بدانید اگر به درستی از یک تست استفاده نشود، تاریخ انقضایش گذشته باشد، یا حتی طولانی مدت در معرض نور خورشید قرار گرفته باشد می تواند کارآیی خود را از دست داده و میزان دقتش کاهش یابد. برای اطمینان از درست بودن روش استفاده بهتر است قبل از استفاده از تست به دقت دستورالعمل آن را خوانده و مطابق آن عمل کنید.

تست های بارداری خانگی

تست های بارداری خانگی با شناسایی هورمون گونادوتروپین کوریونی انسانی (hCG)، که در مدتی کوتاه بعد از باردار شدن در ادرار فرد دیده می شود، عمل می کنند( به همین دلیل است که در تست های خانگی ادرار فرد بررسی می شود).

زمان مناسب تست های بارداری خانگی

بهترین موقع برای دادن تست بارداری صبح بوده، اما اگر در ساعاتی دیگر از روز قصد تست دادن دارید بهتر است بعد از حمام کردن نباشد، اجازه دهید چند ساعت از حمام رفتنتان گذشته باشد تا مثانه تان پر شود. برخلاف آنچه گفته می شود که باید قبل از دادن تست بارداری مایعات زیادی بنوشید، این کار باعث رقیق تر شدن ادرار و‌ اشتباه شدن نتیجه تست می شود( همچون مواقعی که نتیجه تست به دلیل پایین بودن سطح hCGدر بدنتان و در نتیجه غیر قابل شناسایی بودن نشان می دهد که باردار نیستید، اما در حقیقت باردار هستید.)

در  دستورالعمل این تست ها باید تاثیرگذاری بعضی داروها همچون داروهای باروری بر اشتباه شدن نتیجه تست نوشته شود. وجود چنین داروهایی در بدن می تواند نتیجه تست را اشتباها مثبت نشان دهد، در حالیکه شما باردار نیستید.  چنانچه از چنین داروهایی استفاده می کنید برای دادن آزمایش بارداری باید به مطب دکتر معالجتان مراجعه کنید تا از نتیجه تست ها مطمئن شوید.

اگر داروی بارداری استفاده می کنید و بعد از انجام تست های خانگی نتیجه آزمایشتان مثبت شد سریعا با پزشکتان تماس بگیرید، وی وقت ملاقاتی تعیین می کند تا شما را معاینه کرده و از سالم بودن شما و ‌نوزادتان مطمئن شود. احتمال اشتباها مثبت شدن نتیجه تست بارداری برای زنانی که داروهای باروری استفاده نمی کنند بسیار پایین است، بنابراین نیازی نیست این زنان بعد از مثبت شدن نتیجه تست های خانگی مجددا آن را تکرار کنند.

اگر نتیجه تست بارداری تان منفی بود، اما همچنان بعضی علائم بارداری همچون توقف قاعدگی را داشتید باید تست بارداری را تکرار کنید، زیرا احتمالا اقدام به تشخیص زود هنگام بارداری کرده اید و موقع تست هنوز سطح hCG  در بدنتان پایین بوده و یا اینکه تستی که استفاده کرده اید چندان به تغییر سطح hCGحساس نبوده.

منبع:  http://www.parents.com

بیشتر بخوانید: حاملگی کاذب چیست و چگونه می توان بر آن غلبه کرد؟

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

کد امنیتی *