حرف زدن نوزاد من از چه سنی شروع می شود؟

حرف زدن نوزاد
حرف زدن نوزاد من از چه سنی شروع می شود؟Reviewed by محمد مهدی رضایی on Jan 16Rating: 5.0حرف زدن نوزاد من از چه سنی شروع می شود؟ - کودکانه چه موقع باید از نوزاد خود انتظار حرف زدن داشته باشیم؟ والدین چه توقعاتی در مورد تکامل مهارت حرف زدن نوزاد خود داشته باشند؟

حرف زدن نوزاد قوی ترین راه ارتباطی وی بوده و کودک از آن برای برقراری ارتباط با محیط اطراف خود استفاده می کند. پیشرفت مهارت های کلامی و آغاز حرف زدن نوزاد نقش مهمی در به زیستی وی دارد، زیرا ارتباط کلامی اولین ابزار قدرتمند فرزند شما برای زندگی کردن خواهد بود. یک نوزاد با کلام خود آنچه دوست دارد را از والدین و اطرافیان خود طلب می کند، گاهی به کنش دیگران اعتراض می کند، در اجتماع شرکت می کند و با افراد اطراف خود ارتباط موثر برقرار می کند. مسلما می دانید که اگر یک کودک نتواند با اطراف خود ارتباط موثری برقرار کند شود و اگر مهارت های کلامی اش با آنچه وی درک می کند مطابقت نداشته باشد، وی دچار سردرگمی می شود.

حرف زدن نوزاد من از چه سنی شروع می شود؟

پیشرفت نوزاد از لحاظ شناختی، کلامی و مهارت های حرکتی ظریف

قیل از تکامل مهارت حرف زدن نوزاد مهارت های دیگری از جمله مهارت شناختی و مهارت حرکتی ظریف باید در وی به تکامل برسد. برای اینکه یک کودک بتواند حرف بزند باید پیش از هرکاری بتواند زبانی را که اطرافیانش از آن برای برقراری ارتباط استفاده می کنند درک کند. سپس وی یاد می گیرد که چگونه ایده ها و افکار خود را به صورت کلامی مطرح کند. اما هنوز شرایط برای شروع کردن کودک به حرف زدن تکمیل نشده، شرط دیگری که تکامل آن برای حرف زدن نوزادان ضروری است، مهارت های حرکتی ظریف برای تولید آوا ها و صدا ها بوده.

اکثر شما والدین دوست دارید هر چه زود تر اولین کلمه ای که فرزندتان به زبان می آورد را بشنوید، پس بهتر است با روش هایی به پیشرفت مهارت های کلامی وی کمک کنید تا هر چه زود تر حرف زدن نوزاد خود را ببینید. محققان براساس مطالعاتی که انجام داده اند به این نتیجه رسیده اندکه آن دسته از نوزادانی که از همان نوزادی بیش تر در معرض کلمات مختلف قرار می گیرند با کلمات متنوعی آشنا می شوند و دامنه لغات گسترده تری خواهند داشت و از مهارت های کلامی بهتری برخوردارند. پس‌ وقتی با کودک خود تنها هستید از حرف زدن با وی خجالت نکشید و با وی بلند صحبت کنید.

چه موقع باید از نوزاد خود انتظار حرف زدن داشته باشیم؟

گفتن کلماتی نا مفهوم تقریبا در ۱۲ ماهگی نوزاد شروع می شود. هر چند ممکن است در ۹ ماهگی کودک به تدریج صدا ها و آواهایی از خود تولید کند. نوزاد شما به تدریج تنها ۴ تا ۶ کلمه را یاد می گیرد و مدام آنها را تکرار می کند، اما حدودا در ۱۸ ماهگی دامنه لغاتش گسترده تر می شود و حدودا ۵۰ لغت را تا این سن یاد گرفته اند و باعث شور و شوق شما می شوند.

شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که چرا بعضی از کودکان در ۱۸ ماهگی می توانند حرف بزنند، اما بعضی دیگر در این سن هنوز ساکت هستند. دلیل این موضوع این است که سیر تکاملی هر کودک با بقیه متفاوت است و جالب است بدانید که دختران معمولا زود تر از پسران شروع به حرف زدن می کنند، زیرا گرایش آنها به تکامل زود هنگام بیش تر است.

بنابراین اگر دلتان می خواهد هر چه زود تر اولین کلماتی را که فرزندتان بر زبان می آورد بشنوید، نیازی نیست منتظر روزی باشید که مانند یک فرد بالغ کلمات را کامل به زبان بیاورد، همان آوا ها و صداهایی که فرزند شما برای برقراری ارتباط با شما به زبان می آورد می تواند اولین کلماتی باشد که مدت هاست شما منتظر شنیدنش هستید.

والدین چه توقعاتی در مورد تکامل مهارت حرف زدن نوزاد خود داشته باشند؟

از کودک خود انتظار نداشته باشید که از همان ابتدا کلمات زیادی بر زبان بیاورد. وقتی فرزند شما حرف زدن را یاد می گیرد، به سختی می توانید متوجه کلمات وی شوید، زیرا معمولا کلمات را ناقص تلفظ می کنند. در حقیقت کودکان تا سن ۴ سالگی نمی توانند به شکل کامل کلمات را ادا کنند. بیش تر کودکان اولین کلماتی که بر زبان می آورند شامل ماما، بابا، بیش تر، خداخافظ، سلام و نه است. کودکان اغلب کلماتی را که بیش تر می شنوند یا کلماتی که بهتر منظور آنها را می رساند و نیاز های آنها را برطرف می کند یاد می گیرند و به زبان می آروند. هر چند مهارت های کلامی به آرامی در فرزند شما تکامل می یابد، اما وقتی فرزندتان لغات اولیه را یاد می گیرد، به زبان آوردن بقیه لغات کار سختی نخواهد بود.

توقعات در همه والدین نباید یکسان باشد. به عنوان مثال اگر خواهر زاده شما می تواند در ۱۸ ماهگی لغات زیادی بر زبان بیاورد، نباید توقع داشته باشید که حتما فرزند شما هم باید مثل او حرف بزند. حرف زدن نوزاد شما موضوعی است که به زمان نیاز دارد و مطمئن باشید که شما هم لذت شنیدن اولین کلمات فرزند شیرین خود را خواهید چشید.

منبع: www.parents.com

بیشتر بخوانید: والدین چگونه می توانند به استعداد های کودک خود پی ببرند؟

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

کد امنیتی *