شپش سر کودکان چه نشانه هایی دارد و چگونه می توان آن را از بین برد؟

شپش سر کودکان
شپش سر کودکان چه نشانه هایی دارد و چگونه می توان آن را از بین برد؟Reviewed by محمد مهدی رضایی on Jan 21Rating: 5.0شپش سر کودکان چه نشانه هایی دارد و چگونه می توان آن را از بین برد؟ - کودکانه چرا شپش در سر کودکان رشد می کند؟ چگونه شپش سر کودکان را از بین ببریم؟ وجود شپش در سر کودکان چه عواقبی خواهد داشت؟ آیا شپش سر کودک باعث بیماری او می شود؟

هر‌چند امروزه معضل شپش سر کودکان مثل گذشته شایع نیست، اما این احتمال وجود دارد که فرزند شما در مدرسه به شپش سر دچار شود. تیم آموزشی توت فرنگی قصد دارد تا راه های برطرف کردن شپش سر کودکان را آموزش دهد، در همین راستا مطالب زیر را تهیه کرده و در اختیار شما والدین عزیز قرار داده ایم.

راه های درمان شپش سر کودکان

اگر فرزند شما به شپش سر دچار شده، برای خلاصی از شر این موجودات ریز و عذاب آور اقدامات خاصی را باید انجام دهید. شپش ها موجودات چسبنده و آزار دهنده ای هستند که به راحتی از بین نمی روند و این احتمال وجود دارد که این حشره از بدن فرزند شما به دیگران و حتی به بدن خود شما منتقل شود. به همین دلیل است که مدتی بعد از ابتلای فرزندان به شپش والدین هم کم کم احساس خارش پیدا می کنند.

راه های درمان شپش سر کودکان

اول از همه مطمئن شوید که فرزندتان شپش دارد

قبل از اینکه مراحل درمان شپش در کودک خود را شروع کنید، اول از همه مطمئن شوید که فرزندتان شپش دارد. به این معنی که باید حتما تخم شپش و یا خود شپش را در موی سر کودک خود ببینید.

اگر خودتان این علائم را ندیده اید یا در مورد ابتلای فرزند خود به شپش سر کاملا مطمئن نیستید، بهتر است وی را نزد پزشک متخصص ببرید تا وی با بررسی سایرعلائم وجود یا عدم وجود این حشره در سر فرزندتان را تشخیص دهد.

سپس روشی را برای رها شدن از شر شپش انتخاب کنید

با تحقیق در مورد شپش سر احتمالا با توصیه های متعددی در زمینه خلاص شدن از شر شپش سر کودکان برخورد می کنید. حتی مراکز درمانی رسمی مثل مراکز دولتی و پزشکان نیز روش های متفاوتی را توصیه می کنند. دوستان، خویشاوندان و سایت های مختلف هم هر یک درمان خاصی را پیشنهاد می دهند. بهترین کار این است که با پزشک خود یا سایر مراکز درمانی مشورت کنید تا مطمئن شوید روشی که انتخاب کرده اید سالم و موثر است.

در ادامه روش های پیشنهادی توسط پزشکان، متخصصان درمان شپش و والدین را می خوانید:

استفاده از دارو های درمان شپش سر به همراه شانه مخصوص شپش

بسیاری از والدین از این روش استفاده می کنند. آنها دارو های درمان شپش سر کودکان را که در داروخانه ها موجود است به سر کودک می مالند و سپس از شانه مخصوص شپش استفاده کرده و با آن سر فرزند خود را شانه می زنند که البته در این روش دفعات استفاده از شانه باید زیاد باشد.

استفاده از دارو های رفع شپش سر که در داروخانه ها بدون نسخه پزشک به فروش می رسد

گزارشات منتشر شده در مورد شپش سر کودکان توسط آکادمی متخصصان اطفال آمریکا استفاده از محصولاتی که در داروخانه به فروش می رشد مثل شپش کش ها را توصیه می کنند. این محصولات شامل کرم های شوینده، شامپو، ژل، موس یا سایر محصولات شوینده مو است. توصیه این مرکز به والدین این است که تا نه روز طبق دستورالعمل نوشته شده روی این محصولات از آنها استفاده شود تا این مواد تاثیر خود را بگذارند.

این گزارش همچنین معتقد است استفاده از شانه مخصوص شپش هیچ تاثیری در درمان شپش سر کودکان ندارد و می توان بعد از استعمال ماده ی شپش کش بر موی سر از این شانه فقط برای در آوردن شپش های مرده و تخم هایشان از موی سر استفاده کرد.

استفاده از شانه مخصوص شپش

انجمن بین المللی درمان آلودگی های شپشی جدا کردن شپش ها و تخم هایشان با شانه های مخصوص شپش به جای شپش کش ها را توصیه می کنند. البته این انجمن استفاده از همه شپش کش ها را منع نمی کند، اما در مورد خطرات بالقوه ای که این مواد برای سلامتی کودک می توانند ایجاد کنند، هشدار می دهد. این مرکز در سایت خود اعلام کرده: «ما معتقدیم که روش های مکانیکی زدودن شپش سر کودکان با شانه های مخصوص ایمن ترین و مطمئن ترین روش موجود است.

روش های جایگزین برای از بین بردن شپش سر کودکان

با کمی جستجو در داروخانه ها می توانید دارو های طبیعی درمان شپش را پیدا کنید. البته اغلب این دارو ها مورد تایید مراکز درمان مخصوص شپش سر نبوده و از نظر علمی ایمنی و تاثیر آنها اثبات نشده و حتی ممکن است بعضی از آنها سمی باشند و بهتر است هنگام استفاده از آنها مراقب باشیم.  البته درمان های خانگی مثل استفاده از روغن زیتون، روغن بچه و مایونز نیز رایج است که بهتر است بدانید این مواد از نظر علمی تایید و تست نشده اند.

امیدواریم با مطالعه ی روش های ذکر شده، مناسب ترین روش را برای درمان شپش سر فرزند خود انتخاب کنید. البته بهتر است بدانید که درمان شپش سر کودکان کار ساده ای است و در صورت ابتلای فرزندتان به این حشره بهتر است برای جلوگیری از شیوع آن، هر چه زودتر نسبت به  درمان آن اقدام نمایید.

بیشتر بخوانید: استرس کودکان چیست و چگونه می توان با آن مقابله کرد؟

منبع: www.babycenter.com

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

کد امنیتی *