طرز صحیح برخورد با کودکان پرخاشگر | بخش دوم

کودکان پرخاشگر
کودکان پرخاشگر

در مقاله قبلی روش هایی برای  کنترل کودکان پرخاشگر در مقطع پیش دبستانی به شما عزیزان معرفی شد. در ادامه روش های کنترل کودکان پرخاشگر در سنین دبستان و نوجوانی را می خوانید.

طرز صحیح برخورد با کودکان پرخاشگر

روش های کنترل کودکان پرخاشگر در سنین دبستان

اگر ‌کودکی دبستانی با رفتار های پرخاشگرانه دارید بهتر است ارتباط دايمی با مدرسه او داشته باشید و رفتار های او در مدرسه را کنترل نمایید. رفتار های نادرستی مثل آدامس جویدن و دویدن در سالن مدرسه توسط معلمان فرزند شما کنترل می شود و نیازی نیست شما در خانه نیز برای تغییر چنین رفتار هایی به کودک فشار بیاورید. اما والدین باید در کنترل رفتار های پرخاشگرانه فیزیکی یا بد دهانی های کودک خود به معلمان کمک کنند و بهترین مکان برای این کار منزل شماست، چراکه وقت کافی برای صحبت با کودک و آموزش رفتار های جایگزین را دارید. اگر این اولین باری است که کودک شما رفتار پرخاشگرانه نشان داده سعی کنید از او بخواهید مشکلاتش را با گفتگو حل کند. به او یاد دهید در مشکلات بعدی اش از روش های متفاوتی برای بیان ناراحتی اش استفاده کند. اما اگر قبلا هم شاهد چنین رفتار هایی بوده اید، علاوه بر اینکه باید با او در مورد ترک این رفتار صحبت کنید باید به این نتیجه برسید که کودک مسئولیت رفتار هایش را بر عهده بگیرد، به عنوان مثال می توانید از او بخواهید ده مورد از رفتار هایی را که فکر می کند در موقعیت بعدی که باعث ناراحتی اش می شود می تواند جایگزین پرخاشگری کند را روی کاغذی  بنویسد.

والدین باید در خانه محدودیت هایی را برای رفتار های کودکان پرخاشگر تعیین کنند. به آنها بگویید که انتظار دارید چه رفتاری داشته باشند و رفتار های پرخاشگرانه می تواند چه نتایج منفی داشته باشد. حتی می توانید قوانین رفتاری را بلند برای آنها بازگو‌ کنید و یا آنها را روی برگه بنویسید و به کودک بدهید.

پرخاشگری در سنین نوجوانی

هیچ بهانه ای برای توهین چه فیزیکی و چه به هر شکل دیگری پذیرفتنی نیست. قوانین باید روی یک برگه نوشته شوند و روی در یخچال نصب شوند. وقتی فرزند شما پرخاشگری می کند و بقیه را آزار می دهد قوانین را به او یادآوری کنید و بگویید: « تو اجازه نداری به دیگران توهین کنی حالا به اتاقت برگرد.» فرزند شما در اکثر موارد دلیل کار خود را رفتار بد طرف مقابل می داند و معتقد است طرف مقابل نزاع را شروع کرده. اگر به عذر خواهی او ‌توجه کنید اکثرا این مضمون را متوجه می شوید: «متاسفم به تو توهین کردم ولی تو فلان کار را برای من انجام ندادی یا تو فلان کار را انجام دادی.» این جملات اصلا به این معنی نیست که وی از کارش پشیمان شده، بلکه به این معنی است که خودش را مسئول رفتاری که داشته نمی داند. وقتی فرزند شما مسئولیت کارش را برعهده نمی گیرد به این معنی است که نمی خواهد رفتارش را تغییر دهد. گاهی فرزند شما فقط تقلید از کلام دیگران را یاد می گیرد و بدون اینکه به معنا و ‌مفهوم ‌کلمات توجه کند آنها را بر زبان می آورد، اگر شما به کلمات ناشایست فرزندتان واکنش نشان ندهید در واقع به او اجازه می دهید تا کار اشتباهش را تکرار کند.

وقتی کودکان از رفتار پرخاشگرانه یا بد دهنی برای حل مشکل خود استفاده می‌کنند راه حل کلیدی این است که روشی را به عنوان جایگزین به او ‌معرفی کنید. توجه داشته باشید که فقط اشاره کردن به نتایج رفتار های نادرست کافی نیست، بلکه باید به فرزند خود در جایگزینی رفتار های نادرست با رفتار های سنجیده و ‌مناسب نیز کمک کنید و به او یاد دهید بدون ایجاد مشکل و آسیب زدن به دیگران مشکلاتش را حل کند. به طور کلی اگر به فرزندان خود در کنار گذاشتن پرخاشگری کمک نکنیم، با هر رفتار نادرستی یک قدم به سمت عقب بر می دارند.

به اعتقاد من به جای اینکه تمرکز اصلی بر این موضوع باشد که کودکان پرخاشگر چگونه به اطرافیان خود آسیب نزند، بهتر است به این موضوع بپردازیم که کودک چگونه می تواند روی رفتار خود کنترل داشته باشد و به حالت پرخاش نرسد. اگر نوجوان شما در تمام طول زندگی اش پرخاشگر بوده و این رفتار ها با وی ‌عجین شده، هنوز هم برای تغییر رفتار وی وقت است. وقتی شما واکنش خود در برابر پرخاشگری کودک را تغییر می دهید و‌ کمی مقتدرانه رفتار می‌کنید، کودک نیز کمی متفاوت تر‌ و سنجیده تر رفتار خواهد کرد.

البته ایجاد تغییراتی درنظم و ساختار خانه نیز می تواند کمک کننده باشد. به عنوان مثال از فرزند خود بخواهید بعد از بازگشت از مدرسه و خوردن ناهار ظرف ها را بشوید و مشق هایش را بنویسد تا بتواند همراه شما به خرید بیاید. با این کار برای فرزند خود محدودیت هایی تعیین می کنید. ‌وجود محدودیت ها به تدریج باعث تغییر رفتار نوجوان شما می شود و کم کم پرخاشگری در او‌ کم رنگ تر می شود. زیرا وی متوجه می شود که به فردی با مسئولیت های مهم تر تبدیل شده است.

تغییر یافتن و تبدیل شدن به یک پدر یا مادر تاثیرگذار فرآیندی طولانی است و‌لی شما نباید نا امید شوید. این تغییر همیشه امکان پذیر است. هرچند ممکن است کودکان از داشتن پدر و مادری تاثیرگذار و ‌قوی  خوشحال نشوند اما در طولانی مدت با مشاهده رفتار های مثبت فرزند خود رنج و سختی این تغییرات از یادتان می رود. کنترل کودکان پرخاشگر کار دشواری نیست فقط به صبر شما نیاز دارد.

منبع: www.empoweringparents.com

بیشتر بخوانید: طرز صحیح برخورد با کودک پرخاشگر | بخش اول

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

کد امنیتی *