نقش والدین در کمک به تصمیم گیری در کودکان

تصمیم گیری در کودکان

افزایش قدرت تصمیم گیری در کودکان

والدین نقش مهمی در کمک به فرآیند تصمیم گیری در کودکان دارند. کاملا طبیعی است که کودکان ۵ و ۶ ساله قضاوت های نادرستی درمورد بیش تر موضوعات داشته باشند، حتی گاهی نمی توانند میان چندین گزینه انتخاب درست و ‌مطمئنی داشته باشند. حتما برای شما هم پیش آمده که فرزندتان نمی تواند به راحتی از میان چندین بستنی با طعم های مختلف طعم مورد علاقه اش را انتخاب کند. متخصصان معتقدند دلیل این رفتار در کودکان بی تجربگی است. شما والدین تا به امروز انتخاب های بسیاری داشته اید، اما وقتی فرزند شما وارد مدرسه می شود با دنیای گسترده و جدیدی رو به رو می شود که مملو از فرصت ها و انتخاب هاست و آنها مجبورند از میان آنها یکی را انتخاب کنند. به همین دلیل است که تصمیم گیری در کودکان با دشواری هایی همراه است.

نقش والدین در کمک به تصمیم گیری در کودکان

آموزش دادن به کودکان در زمینه تصمیم گیری درست به آنها کمک می کند تا احساس استقلال، اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری بیش تری داشته باشند. بنابراین تصمیم‌گیری در کودکان یکی از مواردی است که باید به آن توجه ویژه ای داشت.

نمایش بازی کنید

دفعه بعدی که درمورد یک موقعیت خاص فکر می کنید مثلا درمورد اینکه برای شام چه درست کنم، یا چه موقع فرزندم را به پیاده روی ببرم، بهتر است در حضور کودک محاسن و معایب هریک از گزینه ها را توضیح دهید، آنها را با هم مقایسه کنید و در مورد هر آنچه در تصمیم گیری درست به شما کمک می کند با کودک حرف بزنید.

برای مثال اگر در مورد کادوی تولد پدربزرگ قصد تصمیم گیری دارید، می‌توانید درمورد قیمت گزینه های مورد نظر هدایای مورد علاقه پدربزرگ و کادو هایی که بیش تر به درد پدر بزرگ می خورد با فرزند خود صحبت کنید. با این کار به کودک اجازه می‌دهید تا نحوه عملکرد شما برای رسیدن به تصمیم گیری های درست را ببیند و اقدامات لازم برای داشتن تصمیماتی درست را از شما یاد بگیرد.

گزینه های پیش روی کودک خود را محدود تر کنید

فرض کنید یک بروشور کیک تولد به دختر خود می دهید و از او می خواهید یکی از آنها را برای تولدش انتخاب کند، خواهید دید که کودک چقدر سریع در انتخاب بهترین کیک سردرگم می شود. تحقیقات نشان داده اگر گزینه های بسیاری برای انتخاب پیش روی ما قرار گیرد در انتخاب گزینه مناسب تر سر در گم می شویم، زیرا هیچ یک از ما دوست نداریم بقیه گزینه ها را از دست دهیم. بنابراین بهتر است گزینه های پیش روی کودک را به حداقل برسانید و سپس از فرزند خود بخواهید یکی از آنها را انتخاب کند. فرزندان شما باید تصمیم گیرنده خوب بودن را تجربه کنند و شما با تمرین می توانید به تصمیم گیری در کودکان کمک کنید.

تصمیم گیری در کودکان را درجه بندی کنید

اغلب کودکان زمانی که قصد تصمیم گیری دارند کمی مضطرب می شوند، زیرا هر تصمیمی در ذهن آنها یک معامله بزرگ است. کمک به کودکان در جهت آشنایی با سطوح مختلف تصمیم گیری می تواند نگرانی های او در این زمینه را کم تر نماید. تصمیم های کوچک را برای کودک خود شرح دهید مثلا نوع خوراکی که به مدرسه می برد می تواند یک تصمیم گیری جزیی باشد، یا اینکه چه کتابی از کتابخانه بگیرد به کمی فکر کردن نیاز دارد. اما تصمیم هایی مثل انتخاب یک رشته ورزشی مناسب جهت فعالیت در آن به زمان و دقت بیش تری نیاز دارد. به عنوان مثال وقتی به رستوران می روید و ‌در مورد انتخاب نوشیدنی اش مردد است می توانید به او یادآوری کنید که این یک تصمیم کوچک است و نیازی نیست به خاطر آن خودش را اذیت کند.

با کودک بازی «چه می شود اگر» را انجام دهید

وقتی کودکان دائم از خودشان سوال می پرسند یا برای ارزیابی گزینه ها دائما آنها را با هم مقایسه می کنند. در واقع فرآیند های تفکری خود را کم تر می کنند و بهتر می توانند تصمیم گیری کنند. شما نیز می توانید به کودک خود کمک کنید تا این روش را به یک عادت تبدیل کند، و سناریو هایی به او بدهید که نیاز به حل مشکل و تصمیم گیری درست دارد. مثلا از او بپرسید: «اگر دو نفر از هم کلاسی هایت همزمان تو را به جشن تولدشان دعوت کنند رفتن به کدام را ترجیح میدهی؟» یا اگر ده هزار تومان پول داشته باشی دوست داری چه چیزی بخری؟ این روش راهی جالب برای کمک به راه افتادن تفکر انتقادی و تقویت مهارت تصمیم گیری در کودکان است.

اجازه تصمیم‌ گیری های نا درست را نیز به کودک بدهید

هرچند اگر کودک شما تصمیم بگیرد تمام پول هایش را با خود به مدرسه ببرد شما از پیامد آن آگاهید، اما اگر فرزند شما با شنیدن اخطار شما مبنی بر امکان گم کردن پول هایش همچنان بر این کار اصرار داشت به او اجازه دهید تا پول هایش را با خود به مدرسه ببرد. تا وقتی سلامتی و امنیت کودک شما تهدید نمی شود بهتر است کودکان تصمیم گیری های نا درست را نیز تجربه کنند. تا فکر کردن به پیامد های تصمیم شان را نیز یاد بگیرند. وقتی کودک یک بار پولش را گم می کند یاد می گیرد که نباید پول ها را با خود به مدرسه ببرد.

منبع: www.parents.com

بیشتر بخوانید: پدیده پول دوستی در کودکان و راه حل هایی برای مقابله با آن

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

کد امنیتی *