والدین چگونه می توانند به استعداد های کودک خود پی ببرند؟

استعداد های کودک
والدین چگونه می توانند به استعداد های کودک خود پی ببرند؟Reviewed by محمد مهدی رضایی on Jan 12Rating: 5.0والدین چگونه می توانند به استعداد های کودک خود پی ببرند؟ - کودکانه معرفی روش هایی برای شناسایی استعداد های کودک ، چگونه به پرورش استعداد های کودک کمک کنیم؟ استعداد های کودکان را بهتر بشناسیم.

هر کودکی در یک‌ یا چند حوزه استعداد دارد، وظیفه ‌والدین این است که با شناسایی استعداد های کودک به پرورش آنها کمک نمایند. متخصصان معتقدند تجربیات یک کودک در سال های اول زندگی اش تاثیر مهمی بر مسیر وی در بزرگسالی دارد. اما والدین چگونه می توانند استعداد های کودک خود را بشناسند و آنها را پرورش دهند.

تاثیر سال های اولیه زندگی‌ بر شناسایی استعداد های کودک

تجربیاتی که کودک در سال های اولیه زندگی خود کسب می کند تاثیرات عظیمی بر سیر تکاملی‌ وی‌ در آینده خواهد داشت. مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که حدود ۵۰ درصد یا بیش تر از هوش یک‌ کودک بالغ تا سن ۴ سالگی پیشرفت و ‌تکامل می یابد. بنابراین جای تعجب ندارد که سال های اولیه زندگی یک‌ کودک دوران شکل گیری آینده کودک نام بگیرد. همه والدین دوست دارند تا جاییکه می توانند در این سال ها به فرزند‌ خود کمک نمایند.

شاید این ‌پرسش برای شما هم‌ پیش بیاید که استعداد های فرزندم در‌ چند سالگی‌خودش را نشان می‌دهد؟ با توجه به زندگی‌کودکم علائم اولیه وجود یک استعداد در فرزندم چقدر می تواند مهم باشد؟ والدین باید این موضوع را درک کنند که هر کودکی با استعداد است. بعضی از این استعداد ها آشکار و بعضی دیگر پنهان هستند و برای اینکه خود را نشان دهند به پرورش و زمینه سازی نیاز دارند.

روش های شناسایی استعداد های کودک

روش های شناسایی استعداد های کودک

روش درست شناسایی نوع استعداد کودک شما می تواند باعث نگرانی بسیاری از والدین شود. به عنوان مثال تصمیم گیری درمورد اینکه چرا استعداد یا سرگرمی باعث پیشرفت فرزند شما می شود کار آسانی نیست. توصیه ما به شما این است که با روش های زیر استعداد فرزند خود را بهتر بشناسید.

علایق و سلایق درونی کودک خود را بشناسید

به سرگرمی هایی که کودک شما دوست دارد در اوقات فراغتش داشته باشد دقت کنید. گاهی ممکن است کودک شما به موضوعی خاص بیش تر از بقیه علاقه داشته باشد، این موضوع باعث می شود بهتر بتوانید علاقه های ذاتی او را بشناسید.

بهتر است نظر معلم فرزند خود را نیز جویا شوید

از آنجایی که معلمان و مربیان با کودکان بسیاری سر و‌کار دارند بهتر می توانند استعداد های خاص فرزند شما را بشناسند. پیشنهادات و مشاهدات آنها براساس عملکرد کودک شما در تست ها، بحث ها و تکالیف کلاسی شکل گرفته و می تواند بسیار کمک کننده باشد.

عملکرد آکادمیک کودک خود را بررسی کنید

اگر فرزند شما در رشته ای خاص در مدرسه عملکرد بهتری دارد، این موضوع می تواند نشان دهنده این باشد که استعداد خاصی در این رشته یا موضوع دارد.

نوع فعالیت هایی که کودک شما انتخاب می کند را بشناسید

اگر فرزند شما استعداد هنری داشته باشد شما می توانید بر اساس فعالیت هایی که توجه وی را به خود جلب می کند، به نوع استعداد او پی ببرید. کودکانی که استعداد هنری دارند معمولا به فعالیت های خلاقانه علاقه دارند، فعالیت هایی مثل ساختن کار دستی، نقاشی، طراحی و.‌.

استعداد های کودک در حوزه های غیر معمول را نیز بررسی کنید

همیشه نباید استعداد های فرد را تنها در حوزه  های شناخته شده و مرسومی مثل نقاشی یا آواز بررسی کرد. برای مثال اگر فرزند شما استعداد بسیار خوبی در بحث کردن دارد و همیشه می تواند در مناظره ها نظر خودش را ثابت کند، باید بدانید که فرزند شما ویژگی ها و استعداد هایی دارد که می تواند در آینده وی را به یک ‌وکیل خوب تبدیل کند.

انتخاب کودک برای دیدن برنامه های تلویزیونی را زیر نظر داشته باشید

حواستان به نوع برنامه تلویزیونی که فرزند شما دوست دارد تماشا کند باشد، این کار می تواند به شما در شناخت علایق و استعداد هایش کمک کند. اگر همیشه تماشای فیلم های مربوط به ماشین را دوست دارد حتما علاقه خاصی به مهندسی مکانیک دارد.

به کنجکاوی های فرزند خود دقت کنید

اگر فرزند شما به موضوع خاصی علاقه داشته باشد، دائما درمورد آن موضوع از شما سوال می پرسد. برای مثال اگر فرزندتان از شما می خواهد او را به یک خانه نجوم ببرید تا بتواند ستاره ها را با تلسکوپ تماشا کند، حتما علاقه خاصی به رشته نجوم دارد.

کمک به پرورش استعداد های کودک

داشتن استعداد بدون برنامه ریزی برای آن مثل یک هشت پا است که حرکات زیادی دارد، اما شما دقیقا نمی دانید به کدام سمت حرکت می کند.

آگاهی از استعداد فرزند در یک حوزه خاص می تواند باعث غرور والدین شود، اما مسئولیت مهمی را نیز برای والدین ایجاد می کند‌ وقتی استعداد کودک خود را می شناسید می توانید با اقداماتی این استعداد را در فرزند خود توسعه دهید و به تکامل برسانید. این جمله را به یاد داشته باشید که عالی بودن همراه فرزند شما متولد نمی شود، بلکه باید در کودک به شکوفایی برسد.

آنچه والدین باید بعد از شناسایی استعداد های کودک خود انجام دهند این است که به پرورش این استعداد ها کمک کنند. در ادامه راه هایی برای این کار را می خوانید.

فرزند خود را به کودکانی با علایق یکسان آشنا کنید

هنگامی که استعداد های خاص فرزند شما شناخته می شود، بهتر است فرزند خود را با کودکانی با همین علایق آشنا کنید و آنها را به برقراری ارتباط با یکدیگر تشویق کنید.

فرزند خود را به کشف فرصت های جدید تشویق کنید

یک کودک هر چه فرصت های بیش تری پیش رو داشته باشد، می تواند در فعالیت های بیش تری شرکت داشته باشد و به این ترتیب استعداد های بیش تری در وی شناخته شده و به شکوفایی می رسد.

مطمئن شوید که کودک هم به انجام فعالیت ها تمایل دارد

به کودکان خود اجازه دهید هر کاری را که انجام می دهد دوست داشته باشد و صرفا به خاطر درخواست شما به سمت فعالیت یا برنامه ای کشیده نشود. برنامه ریزی سنگین و یا جهت دهی شدن توسط والدین می تواند آنها را اذیت کرده و باعث از بین رفته علایق آنها شود.

برای فرزند خود یک مربی استعداد پیدا کنید

بر کودک خود نظارت داشته باشید تا در صورت نیاز یک مربی استعداد یابی برایش استخدام کنید تا به او در کشف و توسعه استعداد هایش کمک کند.

تلاش کودک خود را تحسین کنید نه استعداد هایش را

وقتی والدین استعداد ذاتی کودک خود را تحسین می کنند، وی بیش تر به داشته هایش متکی می شود و تلاشش برای پیشرفت و یاد گرفتن مسائل جدید کم تر می شود. اما اگر تلاش کودک خود برای یاد گرفتن و پیشرفت را تحسین کنید آنها را به ریسک کردن، اشتباه کردن و درس گرفتن از اشتباهات تشویق می کنیم.

آنچه در این مقاله گفته شد راه های شناسایی استعداد های کودک و کمک به پیشرفت ها و شکوفایی آنهاست، والدین می توانند با استفاده از این راهنمایی ها به پیشرفت روز افزون فرزند دلبند خود کمک کنند.

منبع: www.indiaparenting.com

بیشتر بخوانید: والدین چگونه می توانند به تکالیف مدرسه کودک خود کمک کنند؟

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

کد امنیتی *