به کودکتان کمک کنید تا دوستان جدید پیدا کند

به کودکتان کمک کنید تا دوستان جدید پیدا کند
به کودکتان کمک کنید تا دوستان جدید پیدا کندReviewed by فرشته عبدلی on Oct 31Rating: 5.0به کودکتان کمک کنید تا دوستان جدید پیدا کندبه کودکتان کمک کنید تا دوستان جدید پیدا کند :غالبا از سنین بسیار پایین، هر مرحله از رشد کودک تحت کنترل و نظارت دقیق والدین می باشد و مدام با چنین سوالاتی
به کودکتان کمک کنید تا دوستان جدید پیدا کند
پیدا کردن دوستان جدید

غالبا از سنین بسیار پایین، هر مرحله از رشد کودک تحت کنترل و نظارت دقیق والدین می باشد و مدام با چنین سوالاتی از طرف آنها همراه است: «آیا فرزندم می تواند راه برود؟ کودک من می تواند توی فنجان نوشیدنی بنوشد؟ کودک من می تواند روی یک پا بپرد؟ آیا فرزندم حروف الفبا را از حفظ می خواند؟» مهارت های ساده ی کودک پیشرفت می کنند، اما نظر دادن در مورد مهارت های اجتماعی و احساسی سخت تر و حتی یاد دادن این مهارتها به کودک با چالش بیشتری همراه است. مهارتهایی که فورا به دست نمی آیند اما همراه با رشد کودک پیشرفت می کنند، مانند: تعامل با دیگران، داشتن حس همدردی و احترام گذاشتن به سایرین. شاید اساسی ترین مهارت اجتماعی-عاطفی بچه ها با دوستیابی رشد پیدا کند، به ویژه زمانی که آنها به مدرسه رفتن توجه نشان می دهند.
جولیا کوک، معلم و مشاور سابق مدرسه، و نویسنده ی کتاب “دوست یابی هنر است” توضیح می دهد: «روابط دوستانه ای که نشات گرفته از سلامت عاطفی کودک باشند، بسیار حائز اهمیت هستند.» او ادامه می دهد: «حتی اگر کودک بتواند تنها یک دوست پیدا کند، تفاوت شگرفی در ارتباطش با دیگران ایجاد می شود.» تعدادی از بچه ها به راحتی دوست پیدا می کنند، در صورتی که بچه های دیگر برای دوستیابی نیاز به تشویق دارند. استیسی براون مشاوری از شهر فورت مایرز ایالت فلوریدا می گوید: «بعضی از مردم تمایل دارند که فکر کنند دوست یابی امری ذاتی است و نیاز به کسب مهارت ندارد. این موضوع برای بعضی از کودکان واقعا امری فطری و ذاتی است، در صورتی که برای بیشتر آنها اینطور نیست.»
اگر کودک شما خجالتی و کمرو است یا قبلا نسبت به پیدا کردن دوست مقاومت نشان داده است، نگران نباشید، راههای زیادی برای کمک کردن به او وجود دارد.
اینجا سه راه پیشنهاد می شود که شما می توانید به کودکتان کمک کنید تا بدون اینکه تحت فشار قرار بگیرد، رابطه دوستانه ماندگاری داشته باشد.

در مورد مشکل کودکتان با او صحبت کنید.

در مورد آشفتگی های ذهنی اش و اینکه چرا نمی تواند دوست پیدا کند حرف بزنید و صفات یک دوست خوب را برایش توضیح دهید. خانم کوک پیشنهاد می‌کند که مفاهیمی نظیر: رابطه دوستانه، صداقت، خنده و سرگرمی، تمایل به تعامل با دیگران و مهر ورزیدن را برای فرزندتان توضیح دهید و یادشان بدهید که چطور نیازهای دیگران را نسبت به خودشان مقدم بدارند. وقتی که‌ فرزندتان درک کند که دوست خوب چه خصوصیاتی دارد، بعد از آن می توانید در مورد دوست یابی با او صحبت کنید، بچه های دیگر را ببینید، یا حتی هر بار نقش یک دوست با یک ویژگی خاص را برای او بازی کنید تا مفهوم حرفهای شما را در مورد خصوصیات یک دوست خوب درک کند.

به فرزندتان در ایجاد یک رابطه دوستانه کمک کنید.

بچه ها به واسطه رابطه ی دوستانه و گفتگو با دوستانشان‌ می توانند افکار و عقاید خود را با آنها در میان بگذارند و این موضوع در هر رابطه ای بسیار مهم است. شما می توانید به فرزندتان کمک کنید تا یاد بگیرد که چطور یک رابطه دوستانه ایجاد کند و آن را حفظ نماید. ارتباط کودکان کنار هم، مانند ساختن برجی با تکه های لِگو است. اگر می خواهید این رابطه ی اجتماعی تدوام داشته باشد و منظم پیش برود، بچه ها باید روابط صمیمانه و استواری داشته باشند و مانند تکه های مختلف لِگو محکم به هم متصل باشند. اگر اینطور نباشد، برج فرو می ریزد و رابطه از هم می پاشد.

از عکس العملهای افراطی و ناگهانی اجتناب کنید.

کِنِدی مور، نویسنده و روانشناس بالینی از ایالت نیوجرسی، می گوید: «عدم پذیرش اجتماعی کودک، می تواند از بسیاری از ما آدمی بسازد که مانند ماده شیر رفتار می کند، در صورتی که مهم این است که در چنین شرایطی واکنش افراطی نشان ندهیم. اگر فرزند ما بگوید که فلان دوستم من را اذیت کرده، نباید عکس العمل سریع نشان دهیم. اولین قدم این است که نفس عمیق بکشیم. باید بدانیم احساسات بچه ها به سرعت قابل تغییر است. یک روز فرزند شما می گوید از فلان دوستم متنفرم‌ و هفته بعد همان فرد، بهترین دوستش است.» در چنین مواقعی باید حرفهای فرزندمان را گوش کنیم زیرا گوش دادن به حرفهای کودک باعث آرام شدنش می شود و در بیشتر موارد نیازی به نصحیت و حتی عکس العمل نمی باشد و مشکل بچه ها با دوستانشان به سرعت رفع می شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

کد امنیتی *