چگونه از ناخن جویدن کودکان جلوگیری کنیم؟

چگونه از ناخن جویدن کودکان جلوگیری کنیم؟
چگونه از ناخن جویدن کودکان جلوگیری کنیم؟Reviewed by فرشته عبدلی on Nov 6Rating: 5.0چگونه از ناخن جویدن کودکان جلوگیری کنیم؟چگونه از ناخن جویدن کودکان جلوگیری کنیم؟ جویدن ناخن یا اونیکوفاژی، یک عادت بسیار رایج در میان کودکان است- معمولا، وقتی کودک بزرگتر می شود این

چگونه از ناخن جویدن کودکان جلوگیری کنیم؟

جویدن ناخن یا اونیکوفاژی، یک عادت بسیار رایج در میان کودکان است- معمولا، وقتی کودک بزرگتر می شود این عادت را ترک می کند. با این وجود، اگر از آن پیشگیری نشود می تواند تا بزرگسالی ادامه پیدا کند. اما، کودکان نهایتا تا سن 35 سالگی این عادت را ترک می کنند!

بیشتر اوقات ناخن جویدن تنها‌ یک عادت است. وقتی کودک بی حوصله یا مضطرب است به طور ناخودآگاه این کار را انجام می دهد.
گاهی اوقات ناخن جویدن می تواند نشانه ی مشکلات جدی تری باشد. مشکلات اساسی مانند: دلشوره واقعی، اختلال کم‌ توجهی- بیش فعالی(ADHD) ‌یا اختلال وسواس جبری(OCD). با این حال نگران نباشید، اختلالات فوق با نشانه های دیگری همراه هستند، بنابرین جویدن ناخن به خودی خود مساله حادی نیست.

در بیشتر موارد، جویدن ناخن فقط یک فعالیت ساده است که کودک حتی از انجام آن آگاه نیست. معمولا، تنها پیامد ناخن جویدن این است که ظاهر ناخن زشت به نظر می آید و می تواند زخم‌هایی در اطراف نوک انگشتان و پوست دور ناخن به وجود بیاید. به علاوه اگر ناخن های کودک کثیف باشند، می تواند کمی باعث بیماری شوند. در موارد شدید، این کار می تواند به انگشت‌ها، کوتیکول ناخن و همچنین به دندان آسیب برساند.

ترک عادت جویدن ناخن.

مانند هر عادت دیگری، ترک این عادت به کمی تلاش و تمایل قوی فرد برای ترک نیاز دارد و سرانجام می تواند این عادت را ترک کند.
ترک عادت ناخن جویدن برای بچه های کوچکتر مشکل تر است، زیرا آنها به ظاهر ناخن هایشان اهمیت نمی دهند. کودکان بزرگتر‌ و نوجوانان، کمی خودآگاهی بیشتری دارند، به همین خاطر تمایل بیشتری به ترک این عادت دارند.
ما پیشنهاد می کنیم اگر کودک با جویدن، انگشت و اطراف ناخن را زخم‌ نمی کند، حداقل تا وقتی که خودش شروع به ترک این عادت کند تحمل پیشه کنید. جویدن ناخن باعث زشت شدن ظاهر ناخن می شود و از لحاظ اجتماعی قابل قبول است. نیازی نیست برای بچه های کوچکتر استرس داشته باشید، مخصوصا وقتی که مشکل به خودی خود بر طرف می شود.
هر گاه فرزند شما به مرحله بلوغ رسید، این موضوع خیلی راحت است که فواید ترک جویدن ناخن را به او توضیح دهید و به فرزندتان کمک کنید که واقعا با میل خودش این عادت را ترک کند.

احساس غرور و واکنش در برابر فشار گروه همسالان اغلب کمک بزرگی در ترک این‌ عادت است، زیرا کودک در بین همسالان خود از انجام این کار خجالت می کشد و به خاطر حفظ غرورش این کار را انجام نمی دهد و زمانی که دوستانش او را از این کار منع می کنند، سعی می کند به حرف آنها گوش کند.

راههای درمان جویدن ناخن در کودکان

معمولا روش های درمان بی ضرر هستند، شما می توانید روی ناخن ها و سر انگشتان کودک مواد تلخ بمالید. با این روش ساده، کودک هر لحظه با چشیدن طعم تلخ به یاد می آورد که نباید انگشتش را در دهانش ببرد.

استفاده از این روش های درمان بسیار ساده است، و زمانی کارآمد تر است که کودک خودش‌ تمایل به ترک این عادت داشته باشد. در غیر اینصورت، یک‌ کودک سر سخت ممکن است با وجود تلخی و طعم‌ ناخوشایند این مواد، باز هم انگشتش را در دهانش ببرد.
به یاد داشته باشید اگر در طول روز مواد تلخی که ناخن و انگشت کودک را به آن آغشته کردید، با شستن دست و دیگر فعالیت ها پاک شدند، دوباره آن مواد را بمالید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی است که شیره ی آن طعم بسیار تلخی دارد. شما می توانید در خانه هم آن را پرورش دهید.
اگر شکافی در یکی از برگهای آن را ایجاد کنید، و مواد ژله ای مانند وسط برگ را به سر انگشتان کودک بمالید، ناخن های کودک مزه بسیار ناخوشایدی می گیرد.
آغشته کردن ناخن های کودک به این ماده، دقیقا تاثیری مشابه محصولاتی دارد که در رسانه ها تبلیغ می شود، گر چه‌ طعم تلخ آن به مدت زیاد روی ناخن‌ نمی ماند.
ضمنا، ژل آلوئه ورا یک درمان طبیعی فوق العاده برای زخم و جراحت اطراف ناخن است.‌این گیاه با ارزش تقریبا همه جا یافت می شود.
جدیدترین روشی که برای جلوگیری از جویدن ناخن به کار می رود، استفاده از محافظ دندان است که ناخن جویدن را غیر ممکن می کند.

مراقبت از ناخن

مهم‌نیست ناخن هایتان چقدر کوتاه هستند، سعی کنید همیشه ناخن هایتان را مانیکور کنید و مرتب نگهدارید.
اگر در گوشه ی ناخن هایتان شکاف یا زخم‌ وجود دارد، نمی توانید این کار را انجام دهید.
استفاده از لاک ناخن برای کودک می تواند تاثیر فوق العاده ای در ترک این عادت داشته باشد. (بله، پسرها هم اغلب با لاک ناخن موافقند- رنگ های خوب زیادی است که حتی مناسب آنها باشد). وقتی چشم کودک به لاک ناخن می افتد،‌ بیشتر ترغیب می شود که لاک بزد تا اینکه تمایل به جویدن ناخن داشته باشد.‌ شما بزرگترها هم زیاد به این توجه نکنید که لاک زدن فقط برای دخترهاست!
برای مانیکور کردن ناخن کودک کمی وقت بگذارید. این کار می تواند تجربه پر ارزشی باشد-‌ تجربه ی یک زمان‌ خاص بین شما و فرزندتان.

منبع:wehavekids.com

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

کد امنیتی *