تک سرپرستی چه تاثیری بر زندگی کودکان دارد؟

تک سرپرستی چه تاثیری بر زندگی کودکان دارد؟
تک سرپرستی چه تاثیری بر زندگی کودکان دارد؟Reviewed by فرشته عبدلی on Nov 6Rating: 5.0تک سرپرستی چه تاثیری بر زندگی کودکان دارد؟تک سرپرستی چه تاثیری بر زندگی کودکان دارد؟ :کودکانی که تنها با یکی از والدین زندگی می کنند،‌ باید بدانند که عده زیادی از بچه های دیگر هم زندگی مشابه

تک سرپرستی چه تاثیری بر زندگی کودکان دارد؟

کودکانی که تنها با یکی از والدین زندگی می کنند،‌ باید بدانند که عده زیادی از بچه های دیگر هم زندگی مشابه آنها دارند. بیش از 20 میلیون کودک در ایالات متحده، فقط با یکی از والدین خود زندگی می کنند. جدایی و طلاق، اصلی ترین دلایل این موضوع هستند. در موارد دیگر،‌ ممکن است والدین یا هرگز با هم زندگی نکرده باشند و یا یکی از آنها فوت کرده باشد.

زندگی با یکی از والدین به جای هر دوی آنها‌، می تواند باعث بروز هیجانات عاطفی زیادی در کودکان شود. گاهی این احساسات نسبتا قوی و گیج کننده هستند. کودک ممکن است به شدت احساس خشم و ناراحتی کند، زیرا پدر و مادرش طلاق گرفتند.

برخی کودکان نیز ممکن است از جدایی والدینشان و از اینکه دیگر شاهد جر و بحث های آنها نیستند، احساس خوشحالی کنند. اما، اگر بدانند پدر یا مادرشان قصد ازدواج با فرد دیگری را دارد، ‌آشفته و ناراحت می شوند. در چنین مواردی کودک ممکن است به دایی، عمو، مادربزرگ و یا دیگر بستگانی که از او مراقبت می کنند وابسته شود‌. اما با وجود این وابستگی، در دلش آرزو می کند که ای کاش می توانست یک خانواده داشته باشد و با پدر و مادر خودش زندگی کند.

هیجانات به خودی خود، خوب یا بد نیستند. اما، احساسات کودکان دقیقا منعکس کننده حالات روحی و نگرانی های درونی آنهاست. گاهی اوقات زندگی با یکی از والدین لبریز از تشویش و نگرانی است، و بروز این احساسات می تواند به کودک کمک کند تا درباره نگرانی هایش صحبت کند. کودکان در این شرایط می توانند با پدر و مادر، بستگان، مشاور مدرسه و افراد دیگری که مورد اعتماد آنهاست حرف بزنند. صحبت کردن با بچه هایی که آنها هم با یکی از والدین خود زندگی می کنند نیز ایده بسیار خوبی است.

▪️والدین مجرد و اشتغال آنان

والدین مجرد اغلب شاغل هستند؛ زیرا باید به تنهایی مخارجِ تهیه خورا‌ک، پوشاک و مسکن را تامین کنند. کودک باید بداند تنها زمانی که پدر یا مادرش کار می کنند، می توانند نیازها و دیگر خواسته های او را برآورده کنند.‌ کودکان همچنین باید بدانند که افراد به دلایل دیگری نیز کار می کنند. داشتن یک شغل به این دلیل نیز اهمیت دارد که فرد می تواند از استعدادها و مهارتهای ویژه اش استفاده کند و به جایگاه اجتماعی بهتری دست یابد. البته گاهی اوقات کار برای افراد صرفا جنبه هیجان و سرگرمی دارد.

اگرچه، ممکن است کودک درک کند که چرا پدر و مادرش کار می کنند، اما گاهی اوقات پذیرش این موضوع برای فرزندتان سخت است، زیرا او به ویژه در ایام تابستان و تعطیلی های دیگر، دوست دارد اوقات شاد و سرگرم کننده ای با شما داشته باشد و دلش نمی خواهد این کلمات را از دهان شما بشنود: (حالا نه. الان کار دارم. )‌مواقعی که والدین سر کار هستند و بچه ها تنها در خانه می مانند، روزها برایشان طولانی و خسته کننده می شود.

بسیاری از کودکان می توانند کل روز یا ساعاتی را که والدینشان سر کار هستند، به راحتی از خودشان مراقبت کنند. اما فقط آمادگی پذیرش مسئولیت از طرف کودک، کافی نیست. او نیاز دارد یاد بگیرد در شرایط اضطراری چه کارهایی انجام دهد و چگونه عاقلانه از وقتش استفاده کند. اگر کودک به تنهایی از خودش مراقبت می کند، باید بداند چطور از پس تنهایی بر بیاید.

همچنین، کودکان می توانند به یک کلاس فوق برنامه، بعد از تایم مدرسه بروند یا می توانند وقت خود را با یکی از بستگان و یا یکی همسایه ها بگذارند. در طول تابستان، در بسیاری از شهرها و مدرسه ها، کلاسهای تابستانی و اردوهای تفریحی برگزار می شود.

▪️دغدغه های تنظیم وقت

برای کودکانی که با والدین تک سرپرست زندگی می کنند، سخت است با این‌ موضوع کنار بیایند که پدر یا مادرشان به اندازه کافی برایشان وقت نمی گذارند. شما باید به آنها توضیح دهید که مجبورید به جای دو نفر کار کنید و علاوه بر کار، مسئولیت مراقبت از بچه ها، خانه، کارهای بیرون از خانه،‌ اتومبیل و… با شماست. مهمتر از همه، باید بدانند که چقدر دوست دارید بیشتر وقتان را با آنها بگذرانید اما، به خاطر مشغله های کاری فرصت نمی کنید.

وقتی شما نگاهی به کارهای روزمره و کارهایی که در کل باید انجام دهید می اندازید، سعی کنید در برنامه کاری اتان جایی برای فرزند خود باز کنید. ممکن است بتوانید وعده های غذایی بیشتری را با هم باشید. گاهی اوقات بچه ها دوست دارند با والدین خود آشپزی کنند. این کار، علاوه بر اینکه برای کودک جنبه تفریح دارد، باعث می شود کمک کردن به پدر و مادر را یاد بگیرند. گاهی اوقات هم می توانید‌ شبها یا آخر هفته ها، برای تماشای فیلم و بازی با او وقت بگذارید.

کودکان تک سرپرست، حتی اگر مدت زمان کوتاهی تنها بمانند، می توانند با کمک در انجام کارهای خانه، وقت خود را پر کنند. آنها می توانند همکاری مهم دیگری نیز داشته باشند: به پدر و مادر خود یاد آوری کنند که کمی هم وقت برای تفریح خود بگذارند!

منبع :www.kidshealth.org

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

کد امنیتی *